راهنمای انتخاب طرح مناسب

منتشرشده در مقالات برچسب‌ها نوشته شده توسط modir برای نظر دادن اولین باش!

انتخاب یک طرح و مدل درب فلزی از بین طرح های متنوع کار سختی است و این سختی برای افرادی که در انتخاب سبک دکوراسیون محیط خود دقت و وسواس بیشتری دارند حقیقتا دشوار تر هم می شود.در این مقاله سعی داریم شما را در این انتخاب یاری کنیم.

چه در حال ساخت یک ساختمان نوساز و جدید باشید و چه قصد تغییر دکوراسیون و نوسازی ساختمان خود را داشته باشید یکی از مواردی که حتما با آن برخورد خواهید داشت انتخاب یک درب فلزی زیبا برای آن خواهد بود.

اولین و آخرین جزئی که در هر ساختمانی با آن سرو کار داریم درب آن است ، درب ها هم در زیبایی و ظاهر ساختمان ما و هم در امنیت آن نقش بسزایی را ایفا می نمایند ، امنیت درب فلزی را در مقاله دیگری مفصلا بررسی خواهیم کرد اما چیزی که در این مقاله قصد بررسی آن را داریم بعد زیبایی و ظاهر درب ها است.

بعد از انتخاب سبک دکوراسیون و نمای ساختمان از میان سبک های رایج مانند رومی ، مراکشی ، طبیعت گرا و ... نوبت به انتخاب یک درب فلزی طرحدار زیبا برای آن است ، نسل جدید این درب های فلزی بدلیل استفاده از برش CNC و لیزر بسیار گسترده و متنوع شده اند و این دست ما را برای انتخاب بسیار باز می گذارد.در واقع شما هر سلیقه ای که داشته باشید از میان طرح های موجود در درب های CNC دست خالی بیرون نخواهید رفت.

در گام اول بهتر است که کمی درباره هر کدام از سبک های طراحی و دکوراسیون کمی بیشتر صحبت کنیم تا شما برای انتخاب سبک پیچیدگی کمتری را پیش روی خود داشته باشید.

سبک رومی :

متداول ترین و بیشترین سبک نمای ساختمان های امروزی در کشور ما ایران از نوع سبک رومی هستند ، سبک رومی را با چند ویژگی می توان بخوبی از میان سبک ها و طرح های دیگر تشخیص داد :
-نداشتن گوشه های تیز در طرح و زاویه های باز یکی از اصلی ترین مشخصه های این سبک است ، سردیس ها و تمامی المان های موجود دراین سبک طراحی نرم و بدون زوایای تیز هستند.
-استفاده از سنگ های سفید در نما . اغلب نماهای رومی با سنگ های سفید و یا رنگ روشن هستند.
-قرینگی چپ و راست . یکی از الگوهای تکرار شونده در سبک رومی قرینه بودن تصویر در سمت چپ و راست است بطوری که اگر ستونی در سمت چپ ساختمان باشد حتما درست در مقابل سمت راست ساختمان نیز می توان ستونی با ابعاد و شکلی یکسان دید.
نمونه ای از یک ساختمان با نمای رومی که از درب فلزی با همین سبک استفاده نموده است :

Ap D116

سبک مراکشی و عربی :سبک مراکشی و عربی یک دیگر از سبک های پر تکرار بخصوص در دکوراسیون داخلی می باشد ، سبکی که نسبت به سایر سبک ها بدلیل داشتن پیچیدگی های بیشتر ، نسبتا گران تر بوده و معولا در ساختمان های لوکس و لاکچری استفاده می گردد.از ویژگی های اصلی این سبک می توان به موارد ذیل اشاره داشت :
-توجه حداکثری به جزئیات و ریزه کاری ها . سبک مراکشی بی شک ریزترین و ظریف ترین سبک طراحی در دکوراسیون است ، طرح های این سبک چنان ظرافت و شلوغی ای در خود دارند که معولا در نگاه اول متوجه تمامی آنها نخواهید شد و در صورت دقت بیشتر تازه متوجه اشکال و طرح هایی خواهید شد که شما را شگفت زده خواهد نمود.
-قرینگی چپ و راست و بالا و پایین . قرینگی این سبک نسبت به سبک رومی بسیار بیشتر است زیرا که برخلاف سبک رومی نه تنها بصورت چپ و راست بلکه در بالا و پایین طرح نیز قرینگی مشاهده میشود . این سطح از قرینگی در هیچ سبک دیگری نیست.

نمونه ای از یک درب فلزی با سبک مراکشی :

Ap D136 2

سبک طبیعت گرا :

یکی از زیبا ترین و پرطرفدار ترین سبک های دکوراسیون سبک طبیعت گراست که هماهنطور که از اسمش پیداست سراسر از المان ها و اشکال طبیعت در آن استفاده می شود و تقریبا همه آن را دوست دارند ، استفاده از این سبک در سرتاسر دنیا خود گویای این ادعاست که این سبک ملیت و قومیت نمیشناسد و همه با آن ارتباط برقرار می کنند.
-ویژگی بارز این سبک دقیقا در نداشتن هیچ ویژگی خاصی است ، سیک طبیعت گرا مشابه با ذات خود یعنی طبیعت از هیچ گونه محدودیت و قانونی طبعیت نکرده و کاملا بکر است.در این سبک از انواع المان های طبیعی مانند درخت ، گل ها ، شاخه و بوته و ... استفاده  می شود.
نمونه ای از یک درب فلزی با سبک طبیعت گرا :

Ap D113

سبک اسلیمی :

سبک اسلیمی که برگرفته از واژه اسلام است همانطور که از نام آن پیداست یاد آور تقدس و پاکی و آرامش است ، این سبک که در معماری اسلامی بسیار مورد استفاده است از دوران صفویه به اوج خود رسید و تا همین امروز نیز مورد پسند بسیاری از معماران و طراحان دکوراسیون داخلی و خارجی است تا جایی که استفاده از آن را در بسیاری از کشور های غربی نیز مشاهده می نماییم.
از ویژگی های مهم این سبک می توان به استفاده از اشکال هندسی و خطوط بالاخص لوزی و مثلث اشاره داشت که همگی با ظرافت و قرینگی زیبایی در کنار هم قرار گرفته اند.

نمونه ای از یک درب فلزی با سبک اسلیمی :

Ap D119

سبک کلاسیک :

آخرین سبک معتبر و پر مصرف در میان سبک های رایج ، سبک کلاسیک است ، این سبک اصول و قواعد آنچنان خاصی نداشته و دست طراحان را در تغییرات و اصلاحات باز میگذارد ، سبکی به قدمت تاریخ که بیشترین حس نوستالژی را میتوان در آن یافت.

نمونه ای از یک درب فلزی با سبک کلاسیک :

Ap D137 2

حال که با سبک های مختلف آشنا شدیم بپردازیم به موضوع اصلی این مقاله یعنی انتخاب از میان این سبک ها و مدل ها.در زیر فاکتورهایی جهت انتخابی بهتر را برایتان نوشته ایم که امیدواریم بعد از مطالعه ی آن ها کمی از سردرگمی شما در انتخاب یک طرح درب فلزی شیک و زیبای متناسب با ساختمانتان کاسته باشیم :

1-خود را محدود به هیچ سبکی نکنید! شاید برایتان کمی عجیب به نظر آید اما بسیاری از مواقع پیش آمده که با نصب یک درب طرح مراکشی در نمای رومی نتیجه ای شگفت انگیز و بسیار زیبا به دست آمده بنابراین در اولین گام بدانید که هیچ محدودیتی در انتخاب طرح مطرح نیست.
2-با خواندن همین مقاله و مقالات مشابه سعی کنید که سلیقه خود را در میان سبک ها پیدا کنید و سپس بر اساس آن از مدل ها و طرح های آن سبک دیدن فرمایید، به احتمال زیاد با این کار طرح مورد نظر خود را بسادگی پیدا خواهید کرد.
3-در میان طرح های موجود در سبک مورد نظر خود بدنبال طرحی باشید که با سبک و سیاق ساختمان شما و محله و خیابان نزدیک تر باشد ، قطعا انتخاب یک درب پر زرق و برق مراکشی برای یک ساختمان در محله های بافت قدیم و کهن شهر چندان زیبا بنظر نخواهد رسید!
4-دقت نمایید که گاها انتخاب یک رنگ مناسب بسیار مهم تر از خود طرح درب فلزی است،بطور مثال یک درب با طرح رومی سفید رنگ در نمای رومی با سنگ سفید دید خوبی نخواهد داشت و بلعکس یک درب سفید رنگ در نمای آجری ساختمان جلوه ای بسیار عالی را بدنبال خواهد داشت.
5-چنانچه ساختمان شما نیاز به بیش از یک درب دارد ، طرحی را انتخاب فرمایید که چه در حالت تک لنگه و چه در حالت چند لنگه زیبا باشد تا بتوانید برای هر دو درب ساختمان از یک طرح استفاده نمایید.(با مراجعه به نمونه کارها در بالای صفحه می توانید نمونه های خوبی را برای انتخاب درب فلزی تک لنگه و درب فلزی چند لنگه مشاهده فرمایید)
6-در نظر داشته باشید که تمامی موارد بالا و توضیحات ارائه شده تنها بصورت پیشنهادی بوده و هیچ گونه قطعیتی ندارند ، بنابراین با خیال راحت  طرح های موجود در وب سایت الماس پنل را مشاهده و هر کدام را که بیشتر می پسندید انتخاب فرمایید(مهمترین فاکتور رضایت و سلیقه خود شماست)

نظر دادن

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.

Loading...