روش های جوش کاری و تاثیر آن در درب فلزی

منتشرشده در مقالات برچسب‌ها جوشکاری, روش های جوشکاری, تاثیر جوشکاری در درب فلزی نوشته شده توسط Super User برای نظر دادن اولین باش!

انواع روش های جوش کاری و تاثیر جوش کاری در درب فلزی :

فرایند جوشکاری به عملیاتی گفته می شود که سطح فلز در اثر انرژی فوق‌العاده بالا، ناشی از جریان برق، ذوب می شود؛ سپس دو قطعه مورد نظر فلزی در محل مشخص شده به یکدیگر متصل می شوند. فرآیند جوشکاری از طریق الکترودها و دستگاه جوش انجام می گیرد؛ بنابراین تمام عواملی که به نوعی با تجهیزات جوشکاری درب فلزی در ارتباط هستند، ایمنی جوشکاری، ایمنی فرد جوشکار و در نهایت، کیفیت درب های فلزی را تحت تاثیر قرار می دهند.

انواع روش های جوش کاری:

روش جوشکاری زیرپودری (SAW)

در فرایند جوشکاری قوس الکتریکی بر روی سیم مصرفی در زیر پودر (Submerged Arc Welding - SAW) یا به اختصار جوشکاری زیرپودری، حرارت حاصل از قوس ایجاد شده میان فلز پایه و ماده مصرفی که سیم جوشی توپر است، موجب ذوب فلزات پایه و اتصال آنها می شود. محافظت در این فرایند برعهده پودر جوشی است که به وسیله مجرایی از داخل مخزن نگهدارنده به سطح قطعه كار هدايت می شود. برقراری قوس الکتریکی زیر پودر جوش از قوس، دود حاصل از سوختن پودر از حوضچه مذاب، ورود ترکیبات پودر به حوضچه و جذب ناخالص ها و اکسیژن از ترکیب شیمیایی و در نهایت سرباره تشکیل شده از فلز جوش محافظت می نماید.

 Images

مزایا و محدودیت ها

روش های خودکار و نیمه خودکار جوش زیر پودری در مقایسه با سایر روش هایجوشکاری مزایا و معایب زیر را دارند:

اتصالات را می توان با شیار کم عمق آماده نموده که باعث مصرف کمتر فلزپرکننده میشود (در برخی کاربردها نیازی به شیار برای اتصالات بین ورق های با ضخامتکمتر از4/1نیست).

پوشش برای حفاظت اپراتور از قوس نیاز نیست، اگرچه حفاظت چشمان اپراتور بخاطر احتمالپرتاب جرقه جوش توصیه می شود.

جوش را می توان با سرعت حرکت و نرخ رسوب بالا و بر روی سطح صاف یا استوانه اییا لوله و از نظر تئوری با هر اندازه و ضخامتی انجام داد. این روش برای سخت کردنسطحی نیز مناسب است.

فلاکس به عنوان اکسیدزدا و آخال زدا برای خارج کردن ترکیبات ناخواسته از حوضچهجوش عمل می کند تا جوش سالم و با خواص مکانیکی مناسب ایجاد کند.

سیم های الکترود ارزان برای جوش فولادهای غیرآلیاژی و کم کربن استفادهمیشوند.(معمولا سیم های فولادی کم کربن بدون پوشش یا با پوشش نازک مسی برایهدایت بهتر و جلوگیری از خوردگی می باشند).

جوش زیر پودری را می توان در زیر وزش بادهای نسبتا شدید جوشکاری نمود. ذراتفلاکس حفاظت بهتری انجام می دهند تا پوشش الکترود در روش جوشکاری الکترود دستی.

1

روش جوشکاری با سیم جوش توپودری (FCAW)

این نوع جوشکاری که با سیم توپودری انجام می شود بسیار شبیه به جوش MAG است با این تفاوت که بجای سیم Solid و تو پر از نوع خاصی سیم جوش که به شکل لوله توخالی بوده و داخل آن پودرهای خاصی قرار دارد ، استفاده می گردد . این نوع سیم بنامهای Tubular wire یا Flux Cored Wire و یا اسامی مشابه مورد استفاده قرار می گیرد . نوع خاصی از این سیمها بدون استفاده از گاز محافظ کمکی ، قادر به جوشکاری می باشد که بنام Inner Shielded Wire و یا گاهی و Self Sheilded wire و یا اسامی مشابه شناخته شده اند . در این نوع از سیم ها در واقع پودر های داخل لوله پس از برقراری قوس جوش ، گازهای مخصوص کنترل اتمسفر را متصاعد می کنند و عمل محافظت حوضچه جوش و قوس الکتریکی رابخوبی انجام می دهند . غیر از این نوع سیمها بقیه انواع آن حتما نیاز به گاز محافظ خنثی و یا اکتیو و یا پودر جوش خواهند داشت .

Images

مزایا و محدودیت ها

1- مزایا

الف- به علت نفوذ خیلی عالی معمولا به پخ نیازی نیست .

ب- فلزات دارای ضخامت های مختلف را می توان تنها با یک الکترود و با تنظیم های یکسان جوشکاری نمود .

ج- استفاده از آن نسبتا راحت است .

د- در مکان هایی مثل صحرا که امکان وزش باد وجود دارد می توان از این فرآیند استفاده کرد .

2- محدودیت ها

الف- نیاز به برداشتن سرباره می باشد و در غیر این صورت سر باره حبس می شود.

ب- دود و بخار زیادی تولید می شود و نیازمند تهویه مناسب است و در غیر این صورت دید جوشکار کاهش می یابد.

ج- به علت آمپر بالاتر نسبت به فرآیند SMAW قوس شدیدتر است بنابراین نیاز به حفاظت شدیدتر و شیشه های ماسک مخصوص تارتر است.

روش جوشکاری با سیم جوش مسوار (CO2)

جوشکاری قوس الکتریکی با گاز محافظ شامل دو روش MIG و MAG می‌باشد. تفاوت بین این دو روش در نوع گاز مصرفی بوده که برای محافظت جوش بکار می‌رود. در روشMIG گاز محافظ از نوع گاز خنثی (آرگون یا هلیوم) بوده، در حالیکه در روش MAG گاز محافظ فعال بوده (نظیر CO2 یا ترکیبی از آن با آرگون).

Co2

دی اکسید کربن از گازهای دیگری که در روش قوس الکتریکی استفاده می شوند، ارزانتر است. اولین گازی که دردستگاه های تمام اتوماتیک بکار رفت دی اکسید کربن بود، اکنون هم از این گاز در دستگاه های تمام اتوماتیک و نیمه اتوماتیک استفاده می شود. دی اکسید کربن خاصیت حفاظتی بسیار خوبی دارد و به طول قوس بسیار حساس است، در موقع استفاده از این گاز باید طول قوس را ثابت نگه داشت، بنابراین در دستگاه‌های تمام اتوماتیک و نیمه اتوماتیک که طول قوس باید ثابت نگه داشته شود استفاده از این گاز ایده آل است. درموقع استفاده از این گاز برای ثبات قوس و پیشگیری از ناجور شدن آن، از الکترودهای روپوش شده یا تنه کار استفاده می کنند. بیشترین گازی که در جوشکاری فولاد معمولی بکار می رود CO2 است.

بزرگترین مزیت این گاز همانطور که گفته شد ارزان قیمت بودن آن است(1/0 بهای آرگون) بر خلاف گازهای اتمی، دی اکسید کربن در محل قوس الکتریکی به اکسیژن و مونو اکسید کربن تجزیه می شود، هر چند گازهای مزبور بعد از خنک شدن به CO2 تبدیل می شوند. در این حالت گازها و سایر مواد موجود قبل از جامد شدن جوش از آن خارج می شوند. جریان بیشتری که در موقع استفاده از CO2 مصرف می شود (در حدود %) باعث تلاطم بیشتر حوضچه مذاب شده و در نتیجه حباب های گازهای موجود در داخل جوش به سطح فلز صعود کرده و قبل از انجماد از آن خارج می شوند، در نتیجه تخلخل جسم کمتر خواهد بود. چون درموقع جوشکاری مقداری مونو اکسید کربن و حتی گازهای اُزُن تولید می شوند، کارگاه حتماً باید بخوبی تهویه شود، به هر حال باید از جمع شدن گازهای سمی در اطراف جوش جلوگیری کرد.

Co2 1

روش جوشکاری با گاز آرگون (TIG)

جوشکاری آرگون در واقع جوشکاری قوس تنگستن تحت پوشش گاز محافظ است و از آنجا که گاز آرگون در این فرایند استفاده میشود به جوشکاری با آرگون معروف است.

جوشکاری برق آرگون همان گونه که در فرایند اتصال لوله های تحت فشار کاربرد دارد می تواند برای جوش صفحات ظریف و نازک نیز کاربرد داشته باشد. جوشکاری مس با آرگون و جوشکاری آلومینیوم با آرگون مثال هایی رایج از کاربردهای این فرآیند هستند.

Images

تجهیزات جوشکاری ارگون مانند هر رشته فنی دیگر، تخصصی بوده و با توجه به کاربرد جوشکاری آرگون متفاوت هستند. منبع تغذیه، سیلندر گاز محافظ، رگولاتور، شلنگ و بست های گاز، تورچ جوشکاری آرگون، کابلهای اتصال و الکترود تنگستن برخی از لوازم جوشکاری ارگون هستند. سیم جوش یا فیلر جوشکاری آرگون یکی از مهم ترین وسایل جوشکاری آرگون است. از آنجا که بیشتر فلزات و آلیاژها را می توان با روش جوشکاری تحت محافظت گاز آرگون انجام داد سیم جوش های مختلف، با ترکیبات شیمیایی خاص متناسب با نوع و مقدار جریان و در اقطار مختلف تولید میشود.

 

روش جوشکاری با الکترود دستی (SMAW)

جوشکاری قوس الکتریکی با الکترود پوشش دار (Shielded Metal Arc Welding – SMAW) یا به اختصار جوشکاری الکترود دستی (Manual Metal Arc – MMA)، یکی از قدیمی ترین و پرکاربردترین فرایندهای جوشکاری بوده، اغلب به صورت دستی انجام می شود و به شکل گسترده در صنایع مختلف و اغلب به منظور جوشکاری فولادهایی با ضخامت بیش از 3 میلی متر مورد استفاده قرار می گیرد.

2

در این فرایند حرارت حاصل از مادقوس الکتریکی ایجاد شده مابین الکترود مصرفی و قطعه کار، باعث ذوب و ایجاد اتصال می شود. جریان مورد نیاز جهت این نوع فرایند جوشکاری می تواند مستقیم (DC) یا متناوب (AC) باشد. الکترود مصرفی شامل هسته ای فلزی است که با موادی دارای خواص مختلف پوشانده شده است. سوختن بخشی از پوشش الکترود موجب ایجاد دود شده که از یک طرف وظیفه محافظت از حوضچه مذاب را برعهده داشته و از سوی دیگر با جذب تشعشعات مضر قوس، جوشکار را محافظت می نماید. بخش دیگر پوشش نیز با ورود به حوضچه مذاب و جدب ناخالصی ها، در قالب سرباره به محافظت از فلز جوش تا هنگام سرد شدن ادامه می دهد.

 1

جوشکاری درب فلزی و نکات و اهمیت آن:

جوشکاری درب فلزی یک فرایند صنعتی است که از حوزه طراحی و تولید انواع مدل درب های فلزی خارج نمی‌شود.

در نگاه اول جوشکاری درب فلزی، از نظر تامین لوازم و تجهیزات مورد نیاز برای جوشکاری و همچنین فراهم کردن ملزومات کامل حفاظت فردی و ایمنی محیط کار اهمیت دارد. از منظر دیگر، جوشکاری درب های فلزی از لحاظ آماده سازی سطح برای عملیات جوشکاری از ابتدا تا انتها حائز اهمیت می باشد. مجموعه این عوامل، تولید محصولات با دوام، زیبا و مرغوب خواهد بود. قطعاً گروه تولیدی الماس پنل ، تمایل نداری دربی را به فروش برساند  که جوشکاری قطعات تزئینی یا چهارچوب ها با ظاهری نامطلوب انجام شده باشد. بازرسی جوشکاری در مرحله آخر به همین منظور در شرکت  تولید درب فلزی الماس پنل در نظر گرفته شده است.

پس از اینکه تجهیزات و لوازم جوشکاری به طور کامل فراهم شد، اکنون نوبت به آماده ‌سازی سطح مورد نظر است. در کارخانه های تولید درب فلزی، ورق های فولادی به صورت خام استفاده می شوند بنابراین در این مرحله صرفاً تمیزکاری سطح ورق های فولادی با محلول های شستشو دهنده و یا سایش با ابزار های ساینده کفایت می کند. اما اگر فرآیند جوشکاری قرار است برای درب های فلزی رنگ آمیزی شده انجام شود، قسمت مورد جوش باید به طور کامل از رنگ و پوشش، زدوده شود. برای این کار نیز از ابزارهای ساینده صنعتی می توان استفاده کرد.

Ap D111

هرگونه ناخالصی، گرد و غبار، آثار لکه، رنگ یا زنگ زدگی در محل جوشکاری در نتیجه نهایی فرآیند، تاثیر منفی می گذارد. اگر چه جوشکاری، حرارت زیادی را برای درب ایجاد می کند اما وجود ناخالصی ها زمانی مشخص می‌شود که پس از اتصال، محل دو قطعه جوشکاری شده خنک می شود؛ به این ترتیب ظاهر نامناسب را به راحتی می توان در محل جوشکاری مشاهده کرد.

از روش های ذکر شده در جوش کاری درب فلزی بیشتر از  روش جوشکاری با سیم جوش مسوار (CO2) استفاهد می شود ولی برای قسمت های حساس از روش جوشگاری با گاز آرگون هم استفاده می شود .

 

نظر دادن

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.

Loading...