دستورالعمل های عمومی نگهداری و سرویس درب های فلزی

منتشرشده در مقالات برچسب‌ها نوشته شده توسط Super User برای نظر دادن اولین باش!

چنانچه در منزل و یا ساختمان خود از درب های فلزی استفاده می نمایید و یا قصد آن را دارید که بزودی یکی از انواع این نوع درب را تهیه بفرمایید خواندن این مقاله را به شما توصیه می نماییم.در این مقاله سعی داریم تا شما را با نکات مهم و عمومی نگهداری و سرویس دوره ای درب های فلزی آشنا سازیم،پس با ما همراه باشید.

 بخش اول
الزامات عمومی

 - درب های فلزی از نقطه نظر کاربرد به دسته بندی درب های ایمنی و ضد سرقت ، درب های داخلی ماند درب ورودی واحد مسکونی ، درب های فضای بیرونی مانند درب حیاط و پارکینگ تقسیم بندی می شوند ، هر کدام از این نوع درب ها دارای ویژگی های ساخت متفاوت بوده و نیاز به توجهات مخصوص به خود را دارا می باشند.طول عمر بیشتر هر کدام از انواع درب های فلزی وابسته به شرایط نگهداری و استفاده از آن ها می باشد.
 - معمولا درب های فلزی دارای قفل و دستگیره می باشند ، چنانچه درب دارای قفل کلید خور می باشد تنها بایستی که با کلید اصلی خود اقدام به بازکردن آن نمود و از استفاده نمودن از کلید های یدکی بی کیفیت خودداری شود.
 - پس از باز شدن درب برای بازنگهداشتن آن نباید از وسایل مکانیکی جداگانه و اجسام متفرقه استفاده گردد زیرا که این امر می تواند باعث آسیب دیدن ورق و پنل فلزی موجود در درب فلزی گردد(تنها از جک های مورد تایید و استاندارد برای این امر استفاده نمایید).
 - درب های ضد حریق و ضد سرقت و ایمنی بایستی که در حالت عادی بسته باشند بنابراین توصیه می گردد که جهت افزایش طول عمر آن ها و همچنین افزایش ضریب ایمنی از وسایل بسته کننده خودکار درب مانند جک های استاندارد استفاده نمایید.
 - درب های مسیر اضطراری و فرار بایستی که دارای وزن استاندارد باشند(قبل از سفارش درب برای این نواحی ساختمان ، شرکت سازنده را از این امر مطلع سازید)،درب های ضد حریق و دو لایه و بیشتر که در مسیرهای اضطراری نصب گردند بایستی که دارای مکانیزم های خاص مانند اکولایزرهای بسته کننده و لنگه های خودکار مجهز باشند.بسته بودن و همچنین عملکرد سیستم های لنگه اتوماتیک و خود بسته شو این نوع درب ها بایستی که بصورت منظم توسط شخص مسئول این امر کنترل گردد.

 بخش دوم
نگهداری و سرویس دوره ای

 - توصیه می نماییم که سرویس و نگهداری درب های فلزی را بصورت منظم و دوره ای انجام فرمایید. حداقل زمان برای سرویس دوره ای 6 ماه یکبار می باشد. این زمان در مکانهایی با استفاده فشرده و شرایط محیطی با فعالیت بالاتر مانند ساختمان های اداری ، تجاری و بیمارستانی به 3 ماه یکبار تقلیل می یابد.
 - عملکرد قفل درب را در باز و بسته شدن دقیق و مناسب بصورت دوره ای بررسی فرمایید ، در صورت نیاز گیره ها و چرخ دنده های داخلی قفل بایستی که تمیز شده و رفع گیر گردند.
 - سطوح درگیر قفل و چفت ها بایستی که بصورت منظم با روغن مخصوص تمیز و روانکاری گردند.
 - محکم بودن پیچ های قفل و دستگیره درب های فلزی بایستی که بصورت دوره ای و منظم بررسی گردد و چنانچه نیاز باشد محکم تر گردند.
 - یکنواختی بسته بودن و بسته شدن درب دولایه ضد حریق و کارکردن دستگیره های اتوماتیک بایستی که منظم و دقیق بررسی شوند و در صورت نیاز مجددا تنظیم گردند.
 - وضعیت لولاهای درب فلزی بایستی که مورد بررسی قرار گرفته و محور لولاها و یاتاقان ها بایستی که منظم با روان کننده های جامد روغنکاری گردند.
 - وضعیت فاصله ی بین ورق فلزی و پنل فلزی موجود در درب فلزی با چهارچوب آن بایستی که بررسی گردیده و چنانچه نیاز باشد جوشکاری آن مجددا تقویت گردد.
 - عملکرد قفل های برقی ، لقمه ها و مکانیسم های باز نگه داشتن درب هنگام باز و بسته شدن درب ها چه به صورت دستی و چه با کلیدهای کنترل ریموتی ، بایستی که بصورت دوره ای و منظم بررسی گردند.
 - در صورتی که درب فلزی دارای شیشه می باشد بایستی که محکم بودن و لق نزدن آن بصورت دوره ای مورد بررسی قرار گرفته و در صورت نیاز چسب کاری آن مجددا انجام گردد.
 - رنگ کاری و رنگ سطوح مختلف درب فلزی را بصورت منظم و دقیق مورد بررسی قرار دهید و چنانچه نیاز به رنگ کاری مجدد داشت از رنگ کردن آن بصورت دستی خودداری کرده و با شرکت تولید کننده درب تماس حاصل فرمایید.
 - برای تمیز کردن و نگهداری سطح درب فلزی رنگ شده از مواد تمیز کننده عمومی محلول در آب استفاده کنید و هرگز از مواد اسیدی شوینده و حلالها از جمله استون و بنزین استفاده نفرمایید.
 - چنانچه درب فلزی نزدیک به وسایل برقی بوده و یا در موارد خاص دارای نور پردازی داخلی می باشد.لازم است تا بصورت منظم سطوح بیرونی آن توسط افراد ماهر و تایید شده با ادوات استاندارد از نظر وجود ولتاژهای سطحی مورد بررسی قرار گرفته و در صورت برق دار بودن سطوح در اسرع وقت نسبت به قطع برق و زمین نمودن درب فلزی اقدام شود.

 انجام نشدن موارد ذکر شده در این مقاله و استفاده ناصحیح از درب فلزی می تواند باعث ابطال شرایط گارانتی و ضمانت درب فلزی و لوازم جانبی آن گردد.
جهت آشنایی بیشتر با شرایط خدمات و یا درخواست سرویس دوره ای درب ها و پنل های فلزی خود با شماره 08633666184 تماس حاصل نموده و یا با پر کردن فرم تماس با ما ، در خواست خود را ارسال فرمایید تا در اسرع وقت تکنسین های شرکت الماس پنل نسبت به انجام حرفه ای سرویس دوره ای اقدام نمایند.

نظر دادن

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.

Loading...