ضوابط ایمنی و استاندارد حفاظت ساختمان در مقابل حریق

منتشرشده در مقالات برچسب‌ها نوشته شده توسط Super User برای نظر دادن اولین باش!

یکی از مواردی که این روزها در ساخت و ساز ساختمانی بسیار مورد توجه و اهمیت قرار گرفته است ، مبحث ایمنی و حفاظت ساختمان هاست.در تمام دنیا کشورهای مختلف طبق الگو و زیست بوم خاص منطقه خود ضوابط و استانداردهای متفاوتی را برای این مورد تعریف و تنظیم نموده اند.با ما در ادامه ی این مقاله همراه باشید تا شما را با استانداردهای تخصصی درب فلزی و حفاظ های فلزی تبیین شده در مبحث حفاظت ساختمان ها در برابر حریق آشنا سازیم.

 در کشور ما نیز قوانین مشخص و دقیقی برای حفاظت ساختمان ها در مقابل حریق تدوین گردیده که هر سال مورد بررسی و بازیبینی مجدد نیز قرار می گیرند.این قوانین که زیر نظر سازمان استاندارد ایران ، سازمان آتش نشانی و سازمان نظام مهندسی مورد نگارش قرارگرفته اند ، برای تمامی ساختمان های مسکونی در حال ساخت الزامی و اجباری و برای ساختمان های قبلی نیز توصیه می گردند.

ما در این مقاله بصورت تخصصی در مورد قوانین سازمان آتش نشانی برای حفاظت ساختمان ها در مقابل حریق سخن خواهیم گفت و توصیه اکید می کنیم که برای حفاظت از جان و اموال خود و عزیزانتان حتما در زمان ساخت ساختمان خود و یا خرید یک ساختمان ، استانداردهای روز حفاظتی را مورد بررسی قرار دهید.

 ضوابط کلی درب ها :
 - تمام درﻫﺎی واﻗﻊ در راه ﺧﺮوج ﺑﺎﯾﺪ از ﻧﻮع ﻟﻮﻻﺋﯽ ﺑﻮده و ﻣﻮاﻓـﻖ ﺧـﺮوج ﺑﺎز ﺷﻮد. این مورد در تولید درب فلزی شرکت الماس پنل رعایت شده و تمامی درب های فلزی تولیدی الماس پنل مختص مسیرهای خروج دارای لولا و بازشو موافق خروج طراحی و تولید می گردند.
 - تمامی درب ها در سمت خروج بایستی که از حداقل 80 سانتی متر عرض مفید بهره مند باشند . درب فلزی تک لنگه الماس پنل دارای 92 سانتی متر عرض مفید است که بخوبی این استاندارد را پوشش می دهد.
 - در ﻣﻮاردی ﮐﻪ از درﻫﺎی دو ﻟﻨﮕﻪ اﺳﺘﻔﺎده ﻣﯽ ﺷـﻮد، ﯾﮑـﯽ از ﻟﻨﮕـﻪ ﻫـﺎ باید دارای 80 ﺳﺎﻧﺘﯽ متر ﻋﺮض ﻣﻔﯿﺪ ﺑﺎﺷﺪ، همچنین هیچ کدام از لنگه ها نبایستی که دارای عرضی بیش از 120 سانتی متر باشند ، این مورد نیز در طراحی و تولید درب های چند لنگه الماس پنل گنجانده شده است.
 - درب های دو لنگه در مسیر خروج بایستی که مستقل از هم بوده و برای بازکردن یک لنگه نیازی به بازنمودن لنگه ی دیگر نباشد.
 - سطح کف در هر دو قسمت در و درگاه بایستی که همتراز بوده و افقی باشند ، کارشناسان نصب درب های فلزی بایستی که این مورد را در حین نصب کنترل و رعایت بنمایند ( این مورد در کلیه ی درب های نصب شده توسط کادر نصب الماس پنل ، مورد بررسی قرار گرفته و رعایت می گردد).
 - درب های ویژه حریق بایستی که دارای حداکثر 105 سانتی مترعرض مفید و 210 سانتی متر ارتفاع مفید باشند ، این مورد همانطور که در بندهای قبلی اشاره شد در درب های فلزی تولیدی الماس پنل رعایت می گردد.
 - درب های ویژه حریق بطور عموم بایستی که دارای سطح شیشه خور نبوده و از نوع خودکار و بسته شو در نظر گرفته شوند مگر در موارد خاصی که در استانداردهای ساختمانی بدان اشاره گردیده است(جهت مطالعه بیشتر در این مورد رجوع کنید به نشریه 112 سازمان نظام مهندسی ساختمان جدول 4 - 3 - ب) ، برای این مورد کافی است که مشتریان گرامی در حین روند سفارش نوع درب ویژه حریق را قید فرمایند تا در طراحی و تولید آن رعایت گردد.

 ضوابط کلی حفاظ پله ها :

 - ارﺗﻔﺎع دﺳﺖ اﻧﺪازﻫﺎ ﯾﺎ ﺟﺎﻧﭙﻨﺎه ﻫﺎی ﺷﯿﺐ دار(ﻣﺎﯾﻞ ) ﭘﻠﻪ ﻫﺎ ﺑﺎﯾـﺪ از لبه پله 90 ﺳﺎﻧﺘﯽ متر ﺑﺎﺷﺪ.
 - فاصله ی خالی بین دو نرده عمودی دست انداز نباید بیش از 11 سانتی متر باشد.
 - در صورت وجود نرده های تزئینی و طرحدار نباستی که از هیچ قسمت آن کره ای به قطر 11 سانتی متر عبور کند .
کلیه ی موارد اعلامی در این بند ، در روال طراحی و تولید نرده فلزی طرحدار الماس پنل رعایت می گردند و برای مورد سوم کلیه ی طرح هایی که مشمول این بند نباشند برای نرده های فلزی مورد تولید قرار نخواهند گرفت.

 ضوابط کلی حفاظ بالکن ، تراس و جانپناه :

 - ارتفاع دست انداز بالکن ها و تراس ها تا ارتفاع 10.5 متر حداقل 90 سانتی متر باشد و برای ارتفاع های بیش از 10.5 متر بایستی که حداقل 110 سانتی متر باشد.
 - جمع آوری و هدایت آب باران و برف توسط شیب بندی و ناودان ضروری است.
 - در محل هایی که اختلاف سطح آن ها نسبت به هم از 70 سانتی متر بیشتر باشد ، باید به وسیله دست انداز یا جانپناه از احتمال سقوط افراد ممانعت بعمل آید.
 - در مورد جانپناه ها در صورتی  که ضخامت دیواره 10 یا 20 سانتی متر باشد ارتفاع آن نبایستی که به ترتیب از 50 و 70 سانتی متر تجاوز نماید.
موارد اشاره شده همگی در حفاظ های فلزی طرحدار یکپارچه الماس پنل قابل تامین و اجرا می باشد.

 

نظر دادن

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.

Loading...